Zanim zaczniesz grać w tenisa… Kilka istotnych informacji!

O tym, że tenis ziemny to sport dla każdego pisaliśmy już w tym artykule. Może w niego grać naprawdę każdy, kto potrafi tylko utrzymać w ręce rakietę tenisową – zarówno osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, jak i osoby głuchonieme. Nie jest to także sport tylko dla „ludzi z wyższych sfer” jak się utarło. Nie musisz mieć wcale najdroższego sprzętu i stroju, żeby grać w tenisa.

Buty oraz piłeczka i rakieta tenisowa na korcie tenisowym z mączki.

Tenis ziemny to sport dla każdego!

Wiadomo, sport ten (jak i wiele, wiele innych) jest związany z poniesieniem pewnych kosztów (np. wynajem kortu), lecz nie są to koszty, na które mogą sobie pozwolić tylko osoby zamożne! Nie musisz przecież też od razu kupować sprzętu z najwyższej półki – możesz przecież wypożyczyć. Strój? Wystarczą wygodne buty i coś wygodnego.

Czasami wydajemy – świadomie, bądź nie – dużo pieniędzy na rzeczy nam zbędne bądź używki, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Ja wolę przeznaczyć je na aktywne spędzenie czasu – dobre dla mojego zdrowia, ciała i pogodny ducha. A ty?

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci kilka istotnych informacji – niezbędnych, by rozpocząć swoją przygodę z tenisem ziemnym. Aby prawidłowo nauczyć się grać w tenisa musisz posiadać chociażby podstawowe informacje na temat tej dyscypliny sportu, inaczej ciężko będzie Ci dobrze opanować stronę techniczną gry. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem.

Tenis ziemny – kilka istotnych informacji

Kort tenisowy

Kort tenisowy to prostokątna, płaska i twarda nawierzchnia, która w przybieżeniu mierzy ok. 24m długości na 8m szerokości w grze pojedynczej oraz 11m w grze podwójnej (Debel) i podwójnej mieszanej (Mikst).
Jest zaznaczony białymi liniami (5-cio centymetrowymi), które należą do boiska.
W przypadku, gdy nasz przeciwnik uderzy piłką tenisową, która spadnie po naszej części kortu tenisowego i uderzy w linię – punkt należy się rywalowi.
Kort tenisowy jest podzielony na dwie równe części, które oddziela od siebie siatka. Jej wysokość to ok. 91 cm na środku boiska, oraz ok. 1,1 m przy słupkach, do których jest przymocowana.

Wyróżniamy 4 nawierzchnie kortu tenisowego:

1) Nawierzchnia ziemna, ceglana mączka.

Nawierzchnia do gry w tenisa, rodzaj: ceglana mączka, ziemna

Nawierzchnia ceglana mączka / ziemna.

Jest to szorstka nawierzchnia, na której występuje duże tarcie. Na takich kortach piłeczka tenisowa odbija się z mniejszą prędkością, lecz wyżej.

 

 

 

2) Nawierzchnia twarda.

Nawierzchnia do gry w tenisa, rodzaj: twarda

Nawierzchnia twarda

Posiada podłoże akrylowe, betonowe lub asfaltowe. Piłka na tego rodzaju nawierzchniach tenisowych odbija się szybko oraz z średnim odskokiem.

 

 

3) Nawierzchnia trawiasta

Nawierzchnia do gry w tenisa, rodzaj: trawiasta

Nawierzchnia trawiasta

Nawierzchnia tenisowa o mniejszym stopniu tarcia. Na takiej powierzchni piłka odbija się niżej i leci szybko.

 

 

 

 

4) Nawierzchnia dywanowa

Nawierzchnia do gry w tenisa, rodzaj: dywanowa

Nawierzchnia dywanowa

Nawierzchnią dywanową może być praktycznie każdy rodzaj pokrycia, byle żeby był usuwalny. Wlicza się w to sztuczną darń oraz wykładzinę. Na takiej nawierzchni tenisowej odbicie piłki może być zarówno niższe, jak i wyższe niż na kortach twardych.

 

Rakieta tenisowa

Rakieta tenisowa ogólnie składa się z trzonku oraz naciągu (zazwyczaj nylonowego), którym odbijamy piłkę tenisową. Bardziej szczegółowo:

 • rączki,
 • trzonka z gardłem (może być otwarty – nowoczesna rakieta lub zamknięty – klasyczna rakieta),
 • ramy,
 • naciągu (popularnie nazywanego strunami rakiety).

Rakieta tenisowa nie może osiągać więcej niż 73,66 cm długości (całej, wraz z uchwytem rakiety) oraz 31,75 cm szerokości.

Popularnie, według wielkości klasyfikuje się je według nazewnictwa:

 • Standard-size – rozmiar standardowy, w dzisiejszych czasach już niestosowany, lub bardzo rzadko używany;
 • Mid-size – rozmiar średni, obecnie najczęściej wybierany rozmiar rakiety dla zawodników grających wyczynowo, oraz
 • Over-size – rozmiar ponadwymiarowy, polecany i najczęściej używany przez osoby początkujące, lecz nie tylko. Zawodowi tenisiści używają rakiet w tym rozmiarze do tzw. woleju – gry przy siatce.

Do najbardziej popularnych firm zajmujących się produkcją rakiet tenisowych należą: Wilson, Babolat, Yonex, Head, Dunlop oaz Prince.

Piłeczka tenisowa

Piłka tenisowa złożona jest z dwóch połówek kauczuku wulkanicznego, który jest pokryty kompozycją złożoną z sztucznego włókna oraz filcu. Najczęściej używa się piłeczki w kolorze jaskrawo żółtym, który jest najbardziej widoczny, albowiem dopuszcza się także używania piłek w kolorze białym.
Jej średnica osiąga od 6,35 – 6,67 cm, natomiast waga waha się w przedziale 56,7 – 58,5 g.

Let’s play!

Tenisista przymierzający się do odbicia piłki - serwisu.

Serwis – to element inicjujący akcję w tenisie. Jeden z najtrudniejszych i najważniejszych elementów gry tenisa ziemnego.

Znając te powyższe – podstawowe informacje, możemy zabrać się do gry! Nie tak szybko… mimo, że wygląda to dość banalnie, jak oglądamy w telewizji, w realu tak do końca nie jest.
Najważniejszym elementem inicjującym akcję w tenisie ziemnym i zarówno elementem najtrudniejszym jest serwis, ponieważ musisz przyłożyć do tego dużo siły by mocno uderzyć piłkę, w dodatku celnie.
Pole serwisowe jest w kształcie prostokąta o wymiarach 6,40 x 4,12 m.

 

 

 

Rodzaje serwisu:
Serwis może być rozgrywany zarówno z dołu jak i znad głowy. Wyróżniamy cztery rodzaje serwisu:

 • płaski,
 • z kickiem,
 • topspinowy, czyli serwis z rotacją awansującą,
 • slajsowany, czyli serwis podcięty.

Zawodowi tenisiści szczególnie doskonalą ten element gry, by jak najmocniej i najcelniej odbić piłkę, aby przeciwnik nie mógł nawet dotknąć piłeczki tenisowej. Taka sytuacja nazwana jest asem serwisowym. Jeżeli natomiast nasz przeciwnik dotknie piłkę, lecz ta nie będzie w stanie przebić się na naszą stronę – mówi się na to wówczas serwis wygrywający.

Osoba serwująca ma dwie próby rozpoczęcia gry o dany punkt. Serwis wykonuje się po przekątnej. Zaczyna się z prawej strony podającego, następnie z lewej strony, a potem tak na zmianę aż do momentu przegrania bądź wygrania gema, stojąc przed linią kortu tenisowego.

W następnej części artykułu wyjaśnimy kwestie punktacji w tenisie ziemnym. Już teraz was serdecznie zachęcamy do śledzenia naszego bloga na facebooku lub google+ lub do zapisania się do naszego newslettera!

Jeżeli szukasz dobrego trenera tenisa – przejrzyj naszą bazę trenerów.

[su_button icon=”icon: search” url=”http://sportowo.e-bloger.pl/katalog-specjalistow/trenerzy/” background=”#82B965″ size=”4″] Szukaj trenera! [/su_button]

Jeżeli natomiast jesteś trenerem tenisa – zachęcamy do dodania wpisu!

[su_button icon=”icon: plus” url=”http://sportowo.e-bloger.pl/dodaj-wpis/” background=”#ff4848″ size=”4″] Dodaj trenera! [/su_button]

* Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z serwisu fotolia.com

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. Partyzantka - suple.top pisze:

  Zdrowa uroda to coś o co trzeba dbać całe życie. Nie dobrze, że tak niewiele jest tekstów jak ten o „naturalnej stronie życia”. Cóż, nie dla wszystkich zdrowie jest priorytetem

 2. Kasia pisze:

  Koniecznie z instruktorem. Bo jednak samemu niewiele można zdziałać. Zobaczcie tutaj: https://lepszytrener.pl/tenis
  Trafiłam na tę bazę, jak szukałam instruktora dla mojego Maksymilianka 🙂