Skuteczna i przyjemna walka z otyłością wśród dzieci

Jak podaje UNICEF, coraz więcej dzieci w Polsce zmaga się z otyłością. Jest to spowodowane nie tylko złym odżywianiem, ale też brakiem ruchu. Niestety coraz więcej dzieci spędza większość wolnego czasu przed telewizorem, komputerem, w internecie czy też grając na konsolach. Dopiero co 4-te dziecko poniżej 14 roku życia uprawia jakiś sport i to tylko okazjonalnie!

Obecnie sport, to już nie jest niestety ulubione zajęcie dzieci. Już dawno skończyły się czasy, gdzie dzieci spędzały większość czasu w ruchu, na świeżym powietrzu, bawiąc się i grając z rówieśnikami w aktywne gry i zabawy. Doprowadziło to do tak złych statystyk i coraz większego problemu z otyłością wśród najmłodszych, która prowadzi do wczesnych poważnych chorób ale także złej sprawności ruchowej.

Z otyłością wśród dzieci mają problem przede wszystkim chłopcy oraz dziewczynki w wieku 11-12 lat, jest to ok. 4,2 % chłopców oraz 1,5% dziewczynek.

Jak uniknąć coraz bardziej pogarszającej się sytuacji związanej z otyłością wśród dzieci i zachęcić młode pokolenie do większej aktywności fizycznej i dbania o siebie i o swoje zdrowie już od najmłodszych lat?

Jest na to sposób!

 

Tenis dla dzieci i młodzieży

Nauka tenisa to bardzo dobry sposób na to, aby zachęcić najmłodszych do aktywności fizycznej poprzez zabawę. Często też, zaczynając uprawiać sport w najmłodszych latach, staje się on naszą pasją w późniejszych – wielu znanych i najlepszych tenisistów zawdzięcza swoją obecną karierę dzięki temu, że już w dzieciństwie stawiali pierwsze kroki w tej dziedzinie sportowej.

Dziecko - dziewczynka na korcie tenisowym.

Najważniejsze jest jednak to, że tenis to bardzo fajna zabawa, a zarazem trening ogólnorozwojowy i intelektualny. O wielu zaletach nauki gry w tenisa dla dzieci i młodzieży pisze Michał Lewandowski na swoim blogu – były zawodnik, obecnie komentator turniejów tenisowych oraz trener tenisa w Warszawie. Porusza on w nim nie tylko korzyści zdrowotne płynące z systematycznej gry w tenisa, ale także to jak dyscyplina ta potrafi ukształtować charakter młodego pokolenia, co osobiście uważam, jest bardzo istotne w dzisiejszych czasach.

Niestety w wielu miastach uczestniczenie w tego typu zajęciach sportowych jest nadal mocno ograniczone. Jest to spowodowane nie tylko przeświadczeniem o tym, że jest to drogi i trudny sport – głównie dedykowany „elicie”, ale także brakiem miejsc gdzie i pod czyim okiem można byłoby uprawiać ten sport, szczególnie w mniejszych miastach.

Jest jednak na to sposób!

 

Akcja „Dzieciaki do Rakiet”

Powstała bardzo fajna akcja, której założeniem jest wprowadzenie lekcji nauki gry w tenisa na zajęciach w-fu w polskich szkołach. Akcja nazywa się „Dzieciaki do Rakiet”, dzięki której 50 polskich szkół będzie mogło wprowadzić naukę tenisa odbywającą się w czasie lekcji wychowania fizycznego.

Oczywiście szkoły biorące udział w tej akcji zostaną odpowiednio wcześniej przygotowane do tych zajęć – nauczyciele przejdą odpowiednie szkolenia przygotowujące ich do nauczania gry tenisa, szkoła natomiast dostanie odpowiedni sprzęt. Więcej o tej akcji możecie dowiedzieć się na oficjalnej stronie internetowej akcji „Dzieciaki do Rakiet”: https://www.dzieciakidorakiet.pl

Dzieci grające w tenisa na korcie tenisowym.

Głęboko wierzę w to, że akcja ta spowoduje coraz większe rozreklamowanie tej pięknej dziedziny sportu, przełamie stereotypy o tym, że jest to sport dla elity, a przede wszystkim, że dzieciaki rozpoczną walkę z otyłością, chętniej zaangażują się w sport, załapią smykałkę i „zarażą” aktywnością fizyczną nie tylko swoich rówieśników, ale także całą rodzinę. Kto wie, może akcja ta sprawi, że w Polsce będzie więcej Agnieszek Radwańskich i Jerzych Janowiczów? 😉

Możesz również polubić…